Floraïku

Tak… teraz síce riskujem, že budem za kultúrneho barbara, keď hodím do jedného pytla japonskú a čínsku poéziu, navrch obdobia, neobdobia, všetko na jednu hromadu, ale musím.

Dlho som neznášala poéziu ako takú. Ako pre knihomoľské dieťa mi to bolo málo obsažné, proste toľko použitých stránok na tak málo písmeniek mi prišlo priam svätokrádežné, občas som zobrala na milosť aspoň Daniela Heviera, alebo nejaké iné básne, ktoré boli buď vtipné, alebo aspoň nejakým spôsobom zaujímavé, ale inak nič.

Keď som z detských básničiek vyrástla, bolo to ešte horšie. To, na čo som narazila, či už sama, alebo mi bolo predložené v škole mi prišlo úplne na hlavu (dnes by som to skomentovala, že to úplne nekonvenovalo môjmu vkusu, ehm…). Všetko mi to prišlo bez ohľadu na obdobie a krajinu pôvodu patetické, a/alebo pompézne, a/alebo romantické, a/alebo z nejakým úplne zbytočne tragickým nádychom, alebo najčastejšie viac menej všetko dohromady.

No a potom som narazila doma v knižnici na túto knižku:

Musela som byť zúfalá z nedostatku niečoho na čítanie, keď som sa do toho pustila, ale ako som to chytila, už som to nepustila.

A odvtedy som začala vyhľadávať tak starú čínsku, ako aj postupne japonskú poéziu podľa toho, čo sa vôbec dalo dostať.

Žiadna zbytočná pompa, žiadne prázdne slová, emócie stručne a jemne, ale presne a trefne načrtnuté akoby pár presnými ťahmi štetca, nič navyše, ale vyjadrené všetko.

Značka Floraiku nadväzuje na tento štýl. Už názov značky je zložením dvoch slov, Flora a Haiku. Haiku je žáner japonských básní, ktorý je charakteristický pevnými pravidlami, ale čo je tu oveľa dôležitejšie – neuveriteľnou stručnosťou, do ktorej sa musí zmestiť celý obsah význam.

A také sú aj vône značky. Z pár ingrediencií (každá vôňa ich má tak 3-4) sú vytvorené plnohodnotné vône, ktoré vyznením v ničom nezaostávajú za vôňami s podstatne komplikovanejšou kompozíciou.

A keďže Haiku vzniklo pôvodne z reťazovej básne Renga, ktorá bola tvorená tým, že rôzni autori napísali rôzne strofy a tie sa potom poskladali do jednej básne, tak aj na tú má Floraiku odkaz. Je to zjednodušený systém vrstvenia vôní ktoré nazývajú „shadowing“, alebo „tieňovanie“, na ktoré sú určené dva konkrétne parfémy – Sleeping on the Roof (Light Shade – zosvetľujúci) a Between Two Trees (Dark Shade – stmavujúci). Tieto dve vône sú kombinovateľné so všetkými ostatnými z kolekcie. Takýmto spôsobom je možné mať tri flakóny a z nich minimálne 7 rozličných parfémov. Preto aj ponúkajú cestovné púzdro na parfémy s miestom na tri vialky.

Aj keď….ešte aj flakóny sú sofistikovanou skladačkou. V balení dostanete flakón s vrchnákom, a cestovné balenie, pričom ako obal na cestovné balenie je možné použiť vrchnák vône. Jednoducho doňho cestovné balenie vložíte – a priložené sú aj ďalšie dva už jednoduchšie vrchnáčiky, ktorými uzavriete obe balenia.

Parfumérmi značky sú Alienor Massenet a Sophie Labbé a potlače pre jednotlivé parfémy vytvára Victoire Cathalan.

Prvýkrát som ich naživo videla v Harrods v  Salon de Parfums kde ma uchvátili (konieckoncov ako všetko, čo sa im oplatilo vytrepať až tam hore), a to ako vôňami, tak aj celou atmosférou, dizajnom a konceptom značky, ktorý je celý charakteristický inšpiráciou Japonskom a japonskou kultúrou.

Objednala som si preto Discovery set, aby som ich mohla v pokoji doma vyskúšať v rôznych kombináciách. Tu sú výsledky na mojej pokožke. Všetky kombinácie tu popísané sú vytvorené aplikáciou rovnakého množstva každej vône. Dá by sa samozrejme hrať aj s rôznymi pomermi, ale to by už pre účely článku naozaj nemalo konca kraja.

Najprv sa teda pozrime na oba „tiene“:

Sleeping on the Roof (Light Shadow)
Veľmi jemné a roztomilé konvalinky s malou troškou jemnulinkého zeleného jazmínu (píšu pomarančový kvet, ja ale cítim jazmín). Vôňa je veľmi jemná a bez vývoja, ale dala by sa nosiť aj samotná. Neuveriteľne dlho drží.

Between Two Trees (Dark Shadow)
Maté, neuveriteľne silné, trochu sladké maté, také, ako nám raz kamarát spravil po ceste do Južnej Ameriky. Nikdy predtým ani potom som už podobné nepila. Vetiver pridáva suchú zadymenú zeleň a grep malú trošku trpkosti. Krásna vôňa, nositeľná aj sama o sebe.

Spolu oba Shadows
Čo urobí zosvetlenie so stmavením? Vyšachujú sa navzájom. A tu to tak funguje tiež. Na začiatku príjemný konvalinkovo-grepový úvod, potom jemná suchá zeleň. Nič viac. Drží len úplne tesne pri koži, skoro neznateľne.

A teraz sa už môžeme plnohodnotne pustiť do zvyšku:

One Umbrella for Two
Cukrík z čiernych ríbezlí, totálne na zjedenie. Cez to jemne zavanie slabý senný tón, le len ako vánok zvonka, cukrík nijako neoslabuje, naopak, akoby dostal trošku hutnejšiu konzistenciu. Viac ako čaj Geinmacha samotný sa tam uplatnia pukance z neho. Ale skôr len veľmi letmo. Ku koncu sa s času na čas ozve kultivovaný svetlý jemný céder.

With light
Sladké čierne ríbezle získajú pomocou konvalinkového tónu iný, ďaleko menej „jedlý ráz“. Jazmínový tón (fakt je to pre môj nos jazmín a nie pomarančový kvet, čo narobím), už z vône výslovne spraví krásny ľahký parfém bez akýchkoľvek gurmánskych asociácií, s jemne čiernoríbizľovým „řízom“.

With dark
Neuveriteľne krásne karamelové pukance, neskôr s jemne vetiverovým podkresom, ako jesť skvelé pukance na suchej, neskoroletnej lúke. Po čase sa viac presadzuje vetiver, gurmánske tóny ustupujú do úzadia, ale nemiznú, len v spojitosti s horkými ingredienciami začnú tvoriť hutnejšiu konzistenciu a nedovolia vetiveru ísť do prílišnej zadymenosti. Na letnú lúku postupne padá večer.

With Both shades
Na začiatku sa jednoznačne najviac presadzujú karamelové pukance. Ale pomerne rýchlo sú zahnané niečím, čo by som opisne nazvala asi „vodný jazmín“, keby niečo také existovalo. Neskôr sa objavia aj temnejšie tóny vetiveru. Na rozdiel od alternatívy „len“ s Dark Shade, tu vôňa síce tmavne, ale do síce nesladkých, ale až ľahko živičnatých tónov.

Je zaujímavé, že kým pôvodná, nevrstvená vôňa mi prišla výslovne dámska až dievčenská, ostatné sú už pokojne unisexovky, v poslednom prípade až s ľahkým príklonom na pánsku stranu.

The Moon and I
Krásna čajovka. V podstate sa chová podľa popisu, začína neosladeným Maté, pokračuje zeleno-zelenou našľahanou Matchou, akurát sa popri tom mihne, minimálne teda v hlave,  ešte kopa rôznych čajov, včítane lipového a kamilkového. Mala by končiť cédrovým olejom. Tak ale končí niečím rozhodne skôr pripomínajúcim trošku osladený čierny čaj.

With light
Najprv vlhký mach, potom konvalinky v zelenom machu. Skoro žiaden vývoj, ale veľmi pekná nebolehlavová konvalinková unisexovka.

With dark
Čo spraví maté + maté s trochou grepu? Sladšie maté! Divné, ale v tomto prípade je to tak….neskôr sa sladkosť vytratí, aby ju nahradil vetiverový dym…Veľmi zaujímavá a veľmi ležérne a zároveň luxusne pôsobiaca vôňa.

With Both shades
Temná čajovka. Čierny, dobre vylúhovaný anglický čaj, ktorý nás prenesie ako Alicu, akurát nie do králičej diery, ale do rozprávkového šerého lesa na temný vlhký mach. Keď budeme ticho a dobre počúvať, určite začujeme chichotanie sa škriatkov. V drydowne ostáva veľmi jemná, ľahko nostalgická a ľahko znepokojivá zelená sladkosť…krásna vôňa.

I Am Coming Home
Čerstvo nakrájaný zázvor, ktorý až šteklí v nose a už-už núti kýchnuť si, s jemným, čerstvo uvareným, ale už vlažným bielym čajom. Postupne mi tá kombinácia začína prekvapivo pripomínať domáci kamilkový čaj.

With light
Je zaujímavé, ako sa zázvor s konvalinkami skrotia navzájom. Zo zázvoru neostalo v podstate nič a konvalinka len tíško pípne. A potom, z bieleho čaju sa náhle stane čaj čierny, anglický, s trochou nahorklého pomarančového kvetu.

With dark
Sladké! Neviem čo, ale je to negurmánsky sladké! Ok, už to začína byť trocha čajové. Tuhý, až trochu prelúhovaný, osladený čaj. A do toho temne zelený vetiverový tieň.

With Both shades
Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva….takže tu sa konečne zase zázvoru podarí vydriapať sa na povrch. Je tu dokonca silnejší, aj keď trochu menej ostrý. A zázvorový ostáva, aj v keď mu neskôr skromne sekunduje tmavá suchá vetiverová zeleň.

I See the Clouds Go By
Najčiernoríbezľovatejšia vôňa, akú som kedy vyskúšala. Začína intenzívnym, takmer neosladeným čiernoríbezľovým džemom, pokračuje sladkotrpkou šťavnatou dužinou, až po nahorklú šupku. Krásne.

With light
Je neuveriteľné, ako sa tým vôňa zmenila. Nie, žiadne ríbezle tu už nie sú, ani kvety, teda aby som bola presná obe zložky trošku bojujú prvé minúty na koži, ale potom splynú do mierne umelej vône igelitového sáčku predtým použitého na lesné ovocie, až ľahkým presahom do odlakovača na nechty. Zaujímavé je, že aj keď ma to nejako nenadchlo, je to nositeľné, nezadá si to s mnohými mainstramovými vôňami. Akurát by teda za to človek za normálnych okolností nedal tie peniaze.

With dark
Čierne lesné bobule napadané v lesnom machu. Najprv sa zdá, že černice, ale ako začínajú trpknúť, menia sa na nejaké divé horkasté plody. A postupne sa stmieva a na machový kopček padá súmrak. Toto JE pekné.

With Both shades
Acetónový tón je výrazný hneď od prvého momentu. Ale len na chvíľku. A potom hops, je preč a vylúpne sa jasná, krištáľovo – priezračná, konvalinkovo – ovocná vôňa, idúca až trochu akoby do vône ľahkých aldehydov. Trolinku mi pripomína Liu, ale v podstatne minimalistickejšej a výrazne modernejšej verzii.

Cricket Song
Hm, vôňa, akú by som rozhodne zo zložiek neočakávala. Bergamot…chcela som napísať, že ma obišiel, ale nie,neobišiel, len neurobil svoje typické horkocitrusové entrée, len spolu s vetiverom uzemnili kvetinovú magnóliu ako závažie héliový balónik. Výsledkom je skôr ťažšia kvetinová vôňa s jemne staromódnym nádychom. Neskôr získava zaujímavý medový podtón. Dáma hrajúca kriket? Môže byť.

With light
Konvalinka trochu sa hrajúca na vodný hyacint chvíľu pôsobí, že to celé posunie do úplne iných vôd, potom že teda nie a potom zase že teda vlastne hej. Proste, chvíľu sa popoťahujú s tou kvetinovomedovou polohou a nakoniec to vyriešia skorokompromisom, kde teda konvalinka vyhráva, ale len o prsia. Výsledok je dosť iný než pôvodná vôňa, ale zase pôsobí rozkošne starosvetsky.

With dark
Toto je strašne zaujímavé. Zadymené grepy, oboje – aj grep, aj dymovosť – výrazne intenzívnejšie, než v čistom Between Two Trees. Grep po chvíli odvanie a ostáva silne dymová vôňa s malou, ale výslovne len symbolickou štipkou nesladko pôsobiaceho medu.

With Both shades
Ok, tak tu nám grep s vetiverom ukazujú svoju zelenú stránku, zdiaľky sa mihne aj konvalinka. Med nič, zato sa ukážu priezračné kvetinové tóny, nato dym, ale ľahší a vzdušnejší ako v predošlej kombinácii. Výsledkom je nádherná vzdušne-kvetinovo-jemne zadymená vôňa, pôsobiaca veľmi moderne (v dobrom slova zmysle) a unisexovo.

First Dream of the Year
Zdá sa, že prvý sen v roku bol o horkom pomaranči. Aspoň teda, tak vonia v tomto prípade kombinácia pomarančového kvetu s grepom – ako pomaranč Bigarade. Horký pomaranč vyvanie a človek sa zobudí na mäkkulinkom vankúšiku z kosatcového púdru.

With light
Ľahulinká konvalinka s citrusmi, potom pretancuje k pomarančovému kvetu, spolu vytvoria efekt nie nepodobný novému Diorissimu, ale s prispením púdrových tónov kosatca a asi aj pižma trošku (ale len trošku) menej ostrý.

With dark
Sladký zrelý grep, so zelenou podkresbou. Neskôr grep vyvanie, zeleň silnie. Tmavozelená, suchá, jemne sladká zeleň.  Občas jemne zavanie trochu dymového vetiveru, ale naozaj len občas a symbolicky.

With Both shades
Klasicky pôsobiaci citrusový úvod, skôr horký, silný „pánsky“. Vzdialene pripomína klasické kolínske, ale je plnší a oblejší. Pridajú sa zelené tóny, zrelé, plné, štavnaté. Drydown jemne sladkozelený.

My Shadow on the Wall
Šťavnatá nahorklá zeleň fialkového listu s jemne púdrovým podtónom. Púdrové tóny čoskoro preberú velenie a zeleň už len šúcha kolenami niekde v pozadí. Napriek tomu veľmi príjemná púdrovka, výslovne unisexová, a to aj napriek tomu, že znenazdajky prikvitne aj žltá mimóza.

With light
Okej, tak tu nám  zeleň naberá citrusové mimikry, vytvorí svieži úvod, aby nám potom mohla predostrieť veľmi odľahčenú, zmodernizovanú, roztomilú variáciu na Champs Elysées od Guerlaina. Neskôr sa ozve znova tá unisexovo-púdrová poloha a ozvláštni to.

With dark
Jemná zeleň s púdrovými tónmi. Hm. Znie to ako popis prvej, ale toto je výrazne iné. Táto zeleň je proste temnejšia, akoby „tuhšia“. Zjemňujú to mliečne drevité santalové tóny.

With Both shades
Nežná, mäkká, vankúšikovo-púdrová, nesladká vôňa s jemným „bitter“  podtónom. Neskôr s trochou drevitej zelene.

Sound of a Ricochet
Najprv ostrý, až nepríjemný závan, ako z domácej vanilkovej tinktúry. Keď vyvanie, pustí k slovu veľmi civilizovanú, hladkú a hebkú tonku.

With light
LOL….tak dobre, konvalinka z alkoholu vyhnala vanilku, ale sama sa tým tak vyčerpala, že odkráčala stredom a na ruke mám….no asi vodku, alebo niečo podobné. Nie som veľký expert na tvrdý alkohol. No ale konvalinka si oddýchla, zistila, že priestor zatiaľ neobsadil nikto iný, tak to tam napokon vytesnila úplne.

With dark
Sladko-gurmánsko-orientálny úvod (no dobre, tak taký „európskoorientálny“..). Potom pride niečo, čo mimoriadne pripomína chypre tóny. V tomto štádiu si to viem predstaviť vo fľaštičke z kvalitného skla, v krabičke vystlanej saténom a rokom uvedenia na trh tisícdeväťstosedemdesiatniečo, alebo tisícdeväťstoosemdesiatniečo. Santalovo-vetiverový dojazd tento dojem kompletne zaklincuváva.

With Both shades
Veľmi príjemný začiatok. Nie príliš originálny, ale sľubujúci peknú, kvalitne urobenú „klasiku“. A tak aj pokračuje. Trocha vanilky, trocha kvetov, trocha zelene, trocha santalu…je v nej niečo dôverne známe, ale nevyvoláva pocit všednosti, skôr univerzálnej použiteľnosti.

My Love Has the Colour of the Night
Prvý závan ma preniesol X rokov dozadu, keď som prvý krát skúšala Gaiac od M.Micallef. Tá naleštená drevitosť, silne drevený charakter vône má podobný. Bohužiaľ kým Gaiac sa príjemne zahrieval, ako drevo na slniečku, toto putuje niekam do pivnice. No ja viem, ja a pačuli…ale napriek tomu príjemná vôňa. Možno by to chcelo vyskúšať ešte v teplom počasí.

With light
Ľahká kvetinovodrevitá vôňa, pričom namiesto obligátneho cédra je tu hladké svetlé tvrdé drevo. Výslovná oddychovka.

With dark
Svetlohnedá vôňa. Trochu do koňakova. Nie gurmánska, len ak by som si mala predstaviť, ako by voňala svetlohnedá, tak takto. Ok, tak tie koňakové tóny tam trochu sú (alebo skôr whiskey?) Rozhodne ale niečo, čo zreje v starých dubových sudoch.

With Both shades
No tak z tohto sa nám vylúpli ovocné tóny….kde? ako??? Akože ten grapefruit v tom bude hrať svoju rolu, ale toto nie je grepový, ani inak citrusový tón….proste nejaký všeobecne príjemný tón nie úplne zrelého ovocia. No a to ovocie je položené  v drevenej miske, alebo na drevenom lopáriku. Žlté ovocie. Vyvoláva to vo mne predstavu žltých riglôt, nashi hrušiek, karamboly, physalisu a podobných záležitostí v miske zo svorového dreva. Asi to niekto nedojedol, lebo po čase to ide do pivnice. To to pačuli zas, vrrr. Tiež sa už teším, až to vyskúšam v lete, slnko by mohlo ten koniec zvrátiť.

(pôvodne publikované na www.parfumanie.cz)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *