Zmysel a zmysly

(Oleg Grabčuk: Two, Olej na plátne, https://www.saatchiart.com/Grabchuk)

„Dosvědčiti mohu, že Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí (…) Tito pánové počínají všude místo ruský říkati a psáti slovanský, aby pak místo slovanský zas také ruský říci mohli.“ (Karel Havlíček Borovský, cca 1848)

Karel Havlíček Borovský asi vedel o čom hovorí. Do Ruska išiel ako nadšený pansláv, strávil tam rok a vrátil sa ako pomerne nenadšený rozhodne nie pansláv. Asi najkrajšie to zhrnul vetou “Odjel jsem tam jako Slovan, vrátil jsem se jako Čech.”

V každom prípade sa jeho slová stali priam prorockými. Zase raz.

Prečo sa mi sem chudák Karel Havlíček nechtiac priplietol? Lebo už pred poldruha storočím krásne popísal veľkoruského ducha, ktorý nám tu straší stále. V jednom kuse čítam o tejto vojne ako o bezprecedentnej. Ale ona bezprecedentná nie je. V sfére, ktorú Rusko svojvoľne považuje za vlastnú, sa len počas našich životov podobných vojen udialo viac. Jediné, čo je na tejto iné je, že je väčšia a bližšie k nám.

(Disclaimer: Asi je každému jasné, že sa to nedá zovšeobecňovať a že v akomkoľvek národe sú jednotlivci dobrí a jednotlivci zlí a väčšina niekde medzi tým, ale znova, ten duch, ten tu je…).

Ale poďme k parfémom.

Jednou z mojich parfémových slabostí je skúšať parfémy z rôznych kútov sveta.
Veľmi ma baví sledovať, ako iný kraj, iné prostredie, niekedy iné ingrediencie…proste všetko, čo človeka obklopuje pôsobí na jeho tvorbu.

Od momentu ruského útoku sú asi nielen moje, ale oči všetkých nás otočené k Ukrajine. No a viete ako, ono to tak nejako anatomicky ani nie je možné niekam otočiť oči a neotočiť tam aj nos. No fakt, skúste to, otočte pohľad na ľavobok (alebo na pravobok, nechám vám tú slobodu rozhodnúť sa) a nechať nos trčať čelom vpred a hláste mi, komu sa to podarí:)).

V tejto situácii je ťažko čakať, že sa tam niekto bude môcť zaoberať parfémami, takže keď mi kamarát Igor – God bless his good heart – splašil 5 vzoriek Kyjivskej nikovej značky G Parfums, skákala som od radosti po strop.

G Parfums sú výtvorom parfuméra Olega Grabčuka (áno, preto “G”…it’s as easy as it is…).

Kto je Oleg Grabčuk?

(zdroj obrázku: https://proza.ru/)

Ukrajinský parfumér, vyštudoval psychológiu, marketingový dizajn, najprv pracoval v marketingu, v roku 2015 založil vlastnú značku parfémov. Okrem toho maľuje, fotí, skladá hudbu, píše príbehy….proste sa zmysluplne venuje toľkým zmyslom a toľkým druhom umenia (áno, aj parfumérstvo považujem za umenie), koľko sa dá.

Jeho obrazy sú plné symboliky a vzbudzujú množstvo emócí a rovnako aj tie parfémy ktoré som skúšala, vo mne vzbudzujú emócie a dráždia fantáziu.

V  rozhovoroch hovorí, že začínal skôr “ťažšími” vôňami a teraz sa snaží venovať ľahším a že paradoxne je náročnejšie vytvoriť odľahčenejší harmonický parfém, ako, citujem, “ďalšiu ružu s pačuli”….takže už viem, prečo je toľko ruží s pačuli…:)).

Za 7 rokov svojej existencie  má značka na svojom konte už úctyhodné množstvo parfémov.

Do mojich nezodpovedných rúk sa dostalo týchto 5, tak sa poďme pozrieť na ne.

Rovno si povedzme, že je to pánsky výber určený pôvodne pre Igora osobne, takže sa od toho nedá urobiť nejaký reprezentatívny obraz o značke, ale vezmime to ako ochutnávku a ja sa už teším, až bude situácia lepšia a budem môcť vyskúšať aj ďalšie (správna dedukcia Watsone, tieto sa mi páčia). A až ich vyskúšam, zase sa o dojmy podelím.

(zdroj obrázku: www.edp.ua)

Kirza

Vždy ma nesmierne prekvapí, keď je vo vôni väčšie množstvo pačuli a a napriek tomu je dobrá (ok, ja viem, toto je osobné medzi pačuli a mnou…). A táto je ale že fakt pačuliová. Ale nie je to len etuda na jednu zložku. Komplexná vôňa s krásnymi koženými tónmi a zeleňou. Do toho trocha likérových tónov. Likérové tóny  jemne sladnú až do suchého vanilkového tónu tonky. V tejto fáze – ale len v tejto fáze – mi trochu pripomína Patchouli sur Rendez-vous od Papillon Rouge. Pačuli, ktoré by som chcela nosiť? Prekvapujem samú seba. (Pozor, trochu farbí).

Sacred Elixir

Roztomilá staromódna vôňa, úplná klasika. Živočíšne tóny, korenia, vzácne živice, ambrové tóny…neviem sa rozhodnúť, či mi viac pripomína staré klasické Opium, Youth Dew, Vegu bez aldehydov (resp. s podstatne menej aldehydmi), alebo pôvodnú Coco. Napriek tomu jednoznačne unisexová. Fantastická. Dramatická. Tiež trochu farbí, na koži sa to rýchlo vsiakne, na oblečení by som bola opatrná.

(zdroj obrázku: www.edp.ua)

Alpha

Keď som chytila vzorku do rúk, tak ešte z neotvorenej išiel taký silný dymový akord, že som bola presvedčená, že toto bude na tému vetiver. A ono nie. Je to ale výrazne pánska, dymovo-kožená vôňa. Dym postupne vyvanie, ako keď dohára ohnisko a ostáva tá koža…tiež už nie tak výrazná ako na začiatku, ale dostatočne dominantná nad všetkým ostatným. Výborne drží. Je to dosť signifikantná vôňa, určite nie univerzálne použiteľná, ale pri určitých špeciálnych príležitostiach by som si ju vedela fakt vychutnať.

Young Hunter

Živočíšne tóny v kombinácii s drevom tu pôsobia zo začiatku chladne až takmer surovo. Ale ten dojem sa postupne stráca. Ako nastupuje pižmo a škorica, vôňa sa otepľuje a krotne. Napriek tomu v nej ostáva čosi divoké. Skutočne evokuje obraz lovca, ktorý sa vráti z lesa s korisťou, zapáli oheň a oddychuje a medzitým sa chata zohrieva a útulnie.

(zdroj obrázku: www.edp.ua)

Philosophy

Aj tu sú nádherné likérové tóny. Na môj vkus až trochu príliš zameniteľné s niečím na tému Becherovka, alebo Jägermeister, ale sú krásne, až ľahko omamné. Ktovie, možno  je tým názvom myslené príjemné hmlisté filozofovanie pod účinkami trochy alkoholu, alebo naopak opojný pocit z dobrej myšlienky, ktorý dodá viac dopamínu ako ten chľast. Rozhodne unisex.

Momentálne sa jeho parfémy kvôli vojne nedajú kúpiť, jednak vzhľadom na to, že nefunguje doručenie, ale aj preto, že dom v ktorom má parfémové ingrediencie je ostreľovaný. Z rovnakého dôvodu nemôže udržiavať funkčnú svoju webstránku, ale je aspoň možné pozrieť si instagram https://www.instagram.com/gparfums/.

Skúste si to predstaviť…o niečom snívate, vybudujete to z nuly, stane sa to vašim živobytím a jedného dňa sa na to všetko zrazu len bezmocne dívate z diaľky a dúfate, že to celé neľahne popolom….a to len kvôli tomu, že jeden despota z Kremľa sa rozhodol na staré kolená dostať do dejín aj za cenu bombardovania, zabíjania, ničenia miliónov ľudských životov a osudov. Lebo. Lebo môže. Lebo mať tú moc vziať do rúk všetky tie ľudské príbehy a hodiť ich do ohňa ako pokrčené noviny je také opojné. A ak sa nedostal za tie roky pri moci do dejín nijako pozitívne, tak volí vlastnú nesmrteľnosť na úkor všetkých ostatných.

Veľmi dúfam, že bude čoskoro po tejto strašnej vojne, a tak ako aj ostatní ľudia sa budú môcť vrátiť k svojim životom, aj Oleg Grabčuk bude môcť znovuotvoriť svoju značku a my sa budeme môcť slobodne tešiť z jeho vôní. Verím, že to bude čo najskôr.

(pôvodne uverejnené na www.parfumanie.cz)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *