V posledných mesiacoch mám dôvod občas cestovať do Amsterdamu, tak som sa rozhodla, že si urobím aký taký obraz o holandských parfémoch. Ale v tú moju cestu, keď som sa chcela venovať značke Baruti, zdvihol svoju šerednú hlavu Omikron, v Holandsku vyhlásili prísny lockdown a dostala som sa, čo sa obchodov týka, akurát tak do najbližších potravín.
O to väčšie prekvapenie ma čakalo po príchode domov, keď som zistila, že bratislavská parfuméria Le Parfum Le Chic značku práve naskladnila. Ona normálne prišla za mnou! To nemôže byť náhoda!
Takže som ju mohla vyskúšať naozaj dôkladne a môžem povedať, že som rada, že ma nasledovala: ))))
Baruti je holandská značka, za ktorou stojí Spyros Drosopoulos – z časti Grék, z časti Holanďan, pôvodne psychológ, ktorý počas práce na svojom Ph.D. z neuropsychológie zistil, že ho parfémy bavia prinajmenšom rovnako, ak nie viac. Spyros Drosopoulos je aj nosom stojacim za všetkými parfémami. Všetky vône aj vyrába priamo v jeho Amsterdamskom laboratóriu a z času na čas vedie parfumérske kurzy v Institute for Art and Olfaction.
Prvé vône uviedol už v roku 2011 pod názvom značky Magnetic Scent, ale keďže neskôr zistil, že daný názov už používa iná spoločnosť, musel tú svoju premenovať. No a keďže bol naštvaný, napadlo ho slovo Baruti (v gréčtine pušný prach, výbuch). Vône pod touto novou značkou predstavil prvýkrát na veľtrhu Fragranze vo Florencii v roku 2014.
No a my si ich predstavíme tu a teraz.
NoOud
Názov znamená No Oud / žiaden oud…. je to proste Spyrosov pokus vytvoriť oudovo voňajúci parfém bez použitia oudu. Niežeby teda takých nebolo dosť (nikdy nevyrástlo toľko agarových stromov, ako sa v poslednom desaťročí predalo oudových parfémov;) ), ale toto je akord, ktorý vytvoril sám, podľa vlastného nosa.
Vôňa nejakej starej dezinfekcie, asi jódovej. Úplne mi to evokuje nejakú hnedastú tekutinu v lekárnickej fľaši. Musím si niekedy zase raz pričuchnúť k Betadinu. Do toho dosť ostrý céder. Drevo aj ihličie. Možno aj nejaké menšie ihličnany – borievka? Znie to nevalne, ale vonia to dohromady skvelo, vyslovene maskulínne a nekompromisne.
Podaril sa? Podaril. Aj parfém, aj oudovo-jódový dojem. Vraj jeden z najpredávanejších parfémov značky, a asi právom.
Onder de Linde (pôvodne Melkmeisje)
Máj. Esencia vône líp, orgovánu, zelene a radosti zo života. Otvoríte v máji okno do parku, naberiete vzduch do nádoby, trochu pritlačíte, aby sa ho tam zmestilo viac, zvaríte, aby sa zahustil, dáte do zaváraninových fliaš a vytiahnete zo špajze vždy, keď akútne potrebujete mať máj okolo seba.
Vôňa bola inšpirovaná Vermeerovým obrazom Mliekárka (Melkmeisje). Dlho som rozmýšľala prečo, potom som si niekde prečítala, že Spyros sa snažil zhmotniť pokojnú atmosféru, ktorá z portrétu sála. A ona tá pohoda fakt sála. Tak z portrétu, ako aj z vône.
Dama Koupa
Nesmierne zvláštna vôňa. Akord ľahkých snehových pusiniek vs. včelí vosk, éterický kosatec vs. robustný jedľový balzam, kvetinový osmantus vs. živočíšne tóny a všetko naraz. Teplo vs. chlad, slnečný svit vs. tieň, domáce útulno vs. odťažitý temný les. A veľká letitá sviečka k tomu. Vyberte si alebo, presnejšie, berte alebo neberte, tak ako je. Jo a aby som nezabudla. Nakoniec niekto tú sviečku zapáli.
Chai
Úplne na úvod frnk, preletelo také malé množstvo nejakého citrusu, že som si ho ani nestihla zaradiť. Okamžite po ňom prišlo kakao, mlieko, silný čaj, klinčeky a škorica s trochou zázvoru, A nie, nie v tomto poradí, proste naraz. Je to krásna vôňa, Jednoliata, ale nie bez štruktúry, s neveľkým vývojom, ale nie nudná, vo svojej podstate gurmánska, ale neevokujúca cukráreň.
A keďže som medzitým mala možnosť ochutnať skutočný Chai, musím povedať, že tá podoba je skutočne úžasná. Nielen samotnou vôňou, ale aj príjemnou upokojujúcou a pritom sofistikovanou atmosférou, ktorú dokáže aj ten nápoj, aj ten parfém vykúzliť. Je ako teplá, hebká saténová prikrývka, s jemne štekliacim korením v pozadí. Pokoj, teplo, bezpečie. Hlboko uvažujem, či ju nebudem potrebovať.
Tindrer
Ostré zelené galbanum, ostrá citrónová zeleň. Trochu mi pripomína Zeitgeist od Schwarzlose, akurát špricnutý trochou citrónu. Fialka? Neviem. Postupne sa ukazuje skôr niečo ako trpko zelený fialkový list. No dobre, nejaké ľahké závany spod neho cítim, možno tam jedna malá schovaná je. Alebo aj nie a len ju tam hľadám a mám dojem, že by tam byť mohla. Po nejakom čase vôňu akoby zaoblí a “vyplní“ niečo mliečne. Ale nie smotanové. Skôr ako šťava z čerstvo odtrhnutých púpav aj s trochou ich peľu.
Indigo
Prvá vôňa parfuméra – respektíve, prvá, ktorú uviedol na trh. Mala by byť inšpirovaná zmenami na oblohe počas letného dňa.
Ostrý, až ľahko staromódne pôsobiaci hyacintový úvod. A dobre, že je tam, lebo odľahčuje pomaly a postupne sa hlásiace živice, ktoré sú krásne, ale nebyť niečím odľahčené, asi by sme v nich stuhli ako prehistorický hmyz v kuse jantáru. Onedlho sa už totiž začnú hlásiť, najprv medovo nevinne, potom už husto živicovo a potom to už prevalcuje výrazné ománske kadidlo.
Berlin im Winter (pôvodne Indigo RMX)
Časť zloženia je skutočne identická s vôňou Indigo (ambra, mastix, ruža, kadidlo), ale je veľmi zaujímavé, že mi skôr pripomína parfém Chai. Akurát doplnený o slivku s kožou, čo vztvára veľmi zaujímavý akord. A áno, aj kadidla tam je. No….nazvala by som to proste skôr Chai RMX, než Indigo RMX. Ale na rozdiel od pokojnej až meditatívnej Chai má toto istý taký znepokojivý podtón, ktorý to robí na jednej strane jemne provokatívnym, na druhej strane ruší spomínanú upokojujúcu atmosféru. Avšak fakt dobré.
Perverso
Poznáte zákusok Opitý Izidor? So here you are. Ale úplne presne. Čokoláda, krém, orechy, rum. Veľa rumu.
Voyance
Toto je krásne. Klasická kombinácia tuberózy so santalom a pižmom, sama o sebe by pôsobila mierne staromódne a možno aj mierne lascívne, ale je preklopená na temnú stranu dosť distinktívnou vôňou guajakového dreva. Vetiver si tiež prisadzuje. Skvelé a pôsobí až ľahko perverzne. Well, tak ma napadá, že toto sa malo volať Perverzo, nie ten horeuvedený zákusok:)
Okrem parfémov sa Spyros venuje aj vývoju interiérových vôní a nie hocijakých. Spolupracuje s The Red List Project – unikátnym projektom, ktorý vytvára zoznam ohrozených rastlinných druhov, snaží sa zachovať aspoň ich vône a ich predajom financuje ochranu daných rastlín. Takže prostredníctvom Baruti môžete prispieť napríklad k záchrane napríklad Parmskej fialky, alebo Portlandie veľkokvetej.