„Každá žena môže byť krásna“ alebo Estée Lauder

Estée Lauder sa narodila v roku 1906 ako Josephine Esther Mentzer New Yorku v židovskej rodine prisťahovalcov z vtedajšieho Rakúsko-Uhorska – Rose rod. Schotz (a medzitým Rosenthal) z Maďarska a Maxa Mentzera z Československa.

Ako 18-ročná začala pracovať v obchode svojho strýka, chemika Dr. Schotza, kde predávala ním vyrobenú kozmetiku.

V roku 1930 sa vydala za Josepha Lautera, s ktorým (okrem 3 ročnej prestávky v r.1939-1942) zostala až do jeho smrti v r. 1982. Mali spolu dvoch synov Leonarda a Ronalda. Keď sa firma rozrástla, jej manžel sa staral o výroby, kým Estée sa venovala predaju. Leonard sa stal nástupcom vo vedení firmy v 70.tych rokoch a mladší, Ronald, je známy filantrop a (okrem iného) majiteľom TV Nova. V roku 1992 firmu prebrala vnučka Aerin.

V roku 1935 zakladá vlastnú spoločnosť pod názvom Estée Lauder, pričom názov je odvodený od zdrobneliny jej prostredného mena Ester a pre väčšiu atraktívnosť upraveného priezviska Lauter.

Začína vyrábať vlastné krémy v malom domácom laboratóriu, v roku 1947 vychádza na trh so štvoricou vlastných produktov a veľký úspech získava predovšetkým tým, že ako prvá umožňovala výrobky vopred vyskúšať a svojím sloganom „Každá žena môže byť krásna“.

Prvý parfém vydáva v roku 1953 – Youth Dew, ktorý má veľký úspech a obrovským hitom sa stáva predovšetkým vo forme parfémového oleja do kúpeľa – hneď prvý rok sa ho predalo neuveriteľných 50000 kusov a do roku 1984 150 miliónov kusov!

Filozofiou produktu bolo, že namiesto „ťupkania“ za uši drahého parfému na špeciálne príležitosti si môže žena vychutnať vôňu kedykoľvek, keď sama chce. Zároveň prvý krát v reklame na kozmetiku použili fotku nahej ženy, čím vyvolali malú revolúciu:

V roku 1964 uviedla novú značku Aramis – venujúcu sa výhradne mužskej starostlivosti o pleť a parfémom.

Vo svojej kancelárii mala vždy svoju obľúbenú zmes esenciálnych olejov, ktorú používala „ťupkaním“ a občas darovala niekomu zo svoich prominentných priateľov. V roku 1973 sa ju rozhodla začať predávať pod názvom Private Collection.

Postupne pribudli ďalši vône ako Aliage, Estée, Cinnabar, White Linen, Beautiful, Pleasures, Beyond Paradise, Sensuous…

American Society of Perfumers jej udelilo v roku 1994 svoju prvú cenu v kategórii Living Legend (žijúca legenda).

Za svojho života vybudovala obrovské impérium, do ktorého patrí mnoho značiek, z parfémových spomeňme  značky ako Tom Ford, Jo Malone, najnovšie Frederick Malle.

Zomrela vo veku 97 rokov v Manhattane na srdečnú príhodu.

(pôvodne publikované 10. apríla 2015 na www.parfumanie.cz)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *