“Každá žena môže byť krásna” alebo Estée Lauder

Estée Lauder sa narodila v roku 1906 ako Josephine Esther Mentzer New Yorku v židovskej rodine prisťahovalcov z vtedajšieho Rakúsko-Uhorska – Rose rod. Schotz (a medzitým Rosenthal) z Maďarska a Maxa Mentzera z Československa.

Ako 18-ročná začala pracovať v obchode svojho strýka, chemika Dr. Schotza, kde predávala ním vyrobenú kozmetiku.

V roku 1930 sa vydala za Josepha Lautera, s ktorým (okrem 3 ročnej prestávky v r.1939-1942) zostala až do jeho smrti v r. 1982. Mali spolu dvoch synov Leonarda a Ronalda. Keď sa firma rozrástla, jej manžel sa staral o výroby, kým Estée sa venovala predaju. Leonard sa stal nástupcom vo vedení firmy v 70.tych rokoch a mladší, Ronald, je známy filantrop a (okrem iného) majiteľom TV Nova. V roku 1992 firmu prebrala vnučka Aerin.

V roku 1935 zakladá vlastnú spoločnosť pod názvom Estée Lauder, pričom názov je odvodený od zdrobneliny jej prostredného mena Ester a pre väčšiu atraktívnosť upraveného priezviska Lauter.

Začína vyrábať vlastné krémy v malom domácom laboratóriu, v roku 1947 vychádza na trh so štvoricou vlastných produktov a veľký úspech získava predovšetkým tým, že ako prvá umožňovala výrobky vopred vyskúšať a svojím sloganom “Každá žena môže byť krásna”.

Prvý parfém vydáva v roku 1953 – Youth Dew, ktorý má veľký úspech a obrovským hitom sa stáva predovšetkým vo forme parfémového oleja do kúpeľa – hneď prvý rok sa ho predalo neuveriteľných 50000 kusov a do roku 1984 150 miliónov kusov!

Filozofiou produktu bolo, že namiesto “ťupkania” za uši drahého parfému na špeciálne príležitosti si môže žena vychutnať vôňu kedykoľvek, keď sama chce. Zároveň prvý krát v reklame na kozmetiku použili fotku nahej ženy, čím vyvolali malú revolúciu:

V roku 1964 uviedla novú značku Aramis – venujúcu sa výhradne mužskej starostlivosti o pleť a parfémom.

Vo svojej kancelárii mala vždy svoju obľúbenú zmes esenciálnych olejov, ktorú používala “ťupkaním” a občas darovala niekomu zo svoich prominentných priateľov. V roku 1973 sa ju rozhodla začať predávať pod názvom Private Collection.

zdroj obrázku: www.femminella1924.com

Postupne pribudli ďalši vône ako Aliage, Estée, Cinnabar, White Linen, Beautiful, Pleasures, Beyond Paradise, Sensuous…

American Society of Perfumers jej udelilo v roku 1994 svoju prvú cenu v kategórii Living Legend (žijúca legenda).

Za svojho života vybudovala obrovské impérium, do ktorého patrí mnoho značiek, z parfémových spomeňme  značky ako Tom Ford, Jo Malone, najnovšie Frederick Malle.

Zomrela vo veku 97 rokov v Manhattane na srdečnú príhodu.

(pôvodne publikované 10. apríla 2015 na www.parfumanie.cz)

Pridaj komentár

No apps configured. Please contact your administrator.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *