My Exclusive dojem z My Exclusive Collection.

Keď parfumérska rodina s tradíciou mnohých generácií v roku 1994 predala svoj podnik koncernu LVHM, svojím spôsobom to veštilo koniec jednej éry. Napriek tomu však hlavním parfumérom firmy ostal jej potomok, tvorca mnohých slávnych parfémov (ako napríklad Chamade, Nahéma, Jardins de Bagatelle a moja milovaná Samsara), 4.generácia slávnych Guerlainskych nosov – Jean-Paul Guerlain.

Jean-Paul Guerlain v roku 2002 síce odišiel oficiálne do dôchodku, avšak s firmou stále spolupracoval a tvoril ďalšie parfémy (napr. Spiritueuse Double Vanille v r.2007).

Po televíznom rozhovore v r. 2010, po ktorom bol obvinený (a v roku 2012 uznaný vinným) z rasizmu a firma Guerlain čelila nielen súdnemu procesu, ale aj bojkotu časti zákazníkov, bol nútený sa stiahnuť úplne a hlavním nosom domu sa stal jeho nástupca Thierry Wasser.

Od toho momentu sa stále čakalo a špekulovalo a dúfalo, že si otvorí vlastnú značku s vlastnou kolekciou. A nakoniec k tomu naozaj prišlo.

Rozmýšľala som, či sa dá spraviť hrubá čiara za minulosťou a  komentovať nové výtvory novej nezávislej firmy bez vracania sa k tomu, čo bolo, ale po ich vyskúšaní som usúdila, že nie.

Prečo sa teda vraciam k minulosti a k prešľapu, za ktorý bol starý pán aj tak odsúdený a svoj trest – pokutu – zaplatil a ešte sa aj ospravedlnil?

Áno, Jean-Paul Guerlain sa za svoj výrok v televízii ospravedlnil. Spôsobom, za ktorý by zaslúžil nazad do kúta. Prehlásil, že nie je rasista. Svoj rasistický výrok nazval „imbecilným“ a nebyť toho, že je znova nechceným útokom na ďalšiu skupinu ľudí, skoro by som s ním aj súhlasila.

Ovšem ten výrok bol jednoznačne arogantný a sebestredný, rovnako ako to ospravedlnenie.

No a teraz sa pozrime na jeho novú značku My Exclusive Collection.

Že to bude drahá, luxusná a nedostupná záležitosť, to každý asi predpokladal. A vskutku aj je. Flakón v drevenej krabičke s obsahom 80ml za 480€ nie je vec, ktorú si človek kúpi len tak bez rozmyslu, aby ho mal a potom naňho zabudne v zadnej časti zásuvky.

Poďme sa teda pozrieť na prezentáciu a predaj týchto (minimálne cenou) klenotov.

Na domovskej stánke (len vo francúzštine), na ktorej je umiestnený aj e-boutique, ktorý rozosiela aj medzinárodne sa dajú (hurá!!!!) kúpiť vzorky.

Dokonca za naozaj smiešnu cenu – vzhľadom na cenu vôní. Bohužiaľ sú to len navoňané papieriky, ale tak aj toto je spôsob, ktorý niektoré parfémové značky volia – neviem síce, čo ich k tomu vedie, ale rešpektujem to.

Samozrejme, že som si ich okamžite objednala a v naozaj krátkom čase dorazili. Tak sa teda na ne poďme pozrieť.

Sľubná obálka:

A jej obsah (pokrčenie bude asi skôr vizitkou pošty):

Nerovnomerne rozstrihané kúsky ručného papiera označené jednoduchým akvarelovým ťahom štetca majú pravdepodobne pôsobiť umelecky. Ovšem igelitový sáčoček (trvám na sáčočku, toto nie je vrecúško) len do polovice – ktorý som pochopila, že asi označuje navoňanú časť papierika – vyzerá podivne a navrch tým, že je menší, tak samozrejme netesní. Napriek tomu sa vôňa na papierikoch udržala. Nakoľko verne je otázka a takisto z toho samozrejme nie je možné posúdiť pôsobenie na pokožke.

Priložený list – tentokrát vo francúzštine AJ v angličtine – je stručný, ale obsahuje dôležitú informáciu – ktorá farba papierika nesie ktorú vôňu.

Takže po stručnom liste a stručnom dojme zo stručného privoňania si k štyrom (stručným) papierikom, tu sú moje stručné dojmy:

Acapulco – je to, akokeby zadanie znelo „Mon Precieux Nectar pre pánov“. Aj keď teda podľa mňa je výsledok rozhodne použiteľný aj pre dámy. Pomarančový kvet, ľahko nakorenený a s mandľovou stopou v pozadí. V základe céder, ale určite aj iné drevá. Má žltú kartičku a áno – vyvoláva žltý, slnečný, ale neplážový dojem. Atmosférou a vyznením mi trochu evokuje Jour d´Hermes.

Aqua Vallis – Táto je naozaj pánska. Zmes jemných korenistých tónov s presvitajúcimi kadidlovými tónmi a občas zavanie ruža.

Bouquet de Palmyre – Jemne sladká balzamická orientálna vôňa, šafrán included. Veľmi príjemná, jemne nostalgická, nijako nie originálna vôňa.

Calice des Fleurs – Dámska verzia Aqua Vallis. Totožné korenisté tóny, kadidlo, tu viac cítiť orientálne balzamy a sladší, skoro medový ylang.

A aký je môj celkový dojem z tohoto zážitku? Rovnaký ako z toho horeuvedeného rozhovoru a ospravedlnenia. Arogantný a sebestredný. Kúpila by som si nejakú z vôní značky? Nuž, musím skonštatovať, že si neviem predstaviť tú anjelskú vôňu, pre ktorú by som toto celé prehryzla.

(pôvodne publikované 19. mája 2018 na www.parfumanie.cz)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *