Tom Ford Métallique

zdroj obrázku: www.tomford.com

Prelom 80-90 rokov minulého storočia. Láme sa železná opona. Konečne je možné kupovať si luxusné vône aj inak, ako úchytkom v Tuzexe, alebo si ich nechať priviezť „z vonka“. Niežeby sme tu nepoznali nič iné, ako Živé kvety, či russkye duchy, už predtým sa vďaka spolupráce s Diorom dali občas zohnať klasické diorovky, v Bratislave dokonca otvorili butik Dior, kde sme chodili nábožne ovoniavať tú nádheru.

V móde sú bohaté a prepracované vône. Na scéne kraľujú ťažšie, bohaté, komplexné a vyvážené vône, či už kvetinové, chypré, alebo orientálky ako Miss Dior, Poison, Coco, LouLou, Cashmir, Obsession, znalkyne zháňajú klasickú šanel päťku, na scénu prichádza Tresor s veľkou kampaňou. Otvárajú sa prvé parfumérie. Na druhej strane vznikajú malinké drogérie, ktoré sú zdrojom jednoduchších módnych celebritných vôní ako Moments či Experiences od Priscilla Presley, ale aj klasických soliflorov od Yardley a Impulse sprejov, medzi mladšími fičí Charlie od Revlonu, Fáčka a všeobecne „mošusy“ rôznej proveniencie. Parfém je niečo luxusné, skutočne značkový parfém poklad, s pomerne očakávateľnou vôňou a dôstojným balením.

A potom to príde. Ako kométa do toho vrazí niečo úplne iné, nepochopiteľná, ťažká a pre mnohých nestráviteľná zmeska, v strelenom, aj keď luxusnom flakóne v tvare modrej hviezdy. Angel od Thierry Muglera.

Úplne nová značka, ktorá nijako nezapadala do Diorovsko-Chanelovských tradícií, fám a legiend, za cenu, ktorou sa im rozhodne vyrovnala bez toho, aby bol na krabičke onen ukľudňujúci nápis ručiaci za preverenú značku, a obsah nepopísateľný. Totálne nezvyklá zmes pačuli a gurmánskych tónov, nečakaný, ale omamný maglajz, nijako nepasujúci ku krištáľovomodrému baleniu. Mnohým šokovane trhlo nosom pri skúšaní, pre mnohých naopak láska na prvé ovoňanie. Je tu dodnes a s ním desiatky odnoží a ešte viac napodobenín.

Necelých 30 rokov neskôr. Métallique. Tom Ford vydáva výrazne inú kombináciu, síce tiež s gurmánskymi tónmi, ale kombinuje ich veľmi nezvyklo s aldehydmi. Sú to iné aldehydy, ako sme zvyknutí, neevokujú nič kvetinové, nič ovocné, a úplne iné gurmánske tóny ako v Angelovi – tieto sú skôr suché, prašné, cukrové. Môže skutočne pripomínať kov, ale skôr kov v zmysle dezertnej vidličky, či nerezového kastrólika na vanilkový krém. Je to prinajmenšom zaujímavá vôňa. Páči sa mi, ale netrúfam si ju brať do príliš rozmanitej spoločnosti, či príliš uzavretého priestoru. Rovnako ako Angel kedysi je totiž rovnako neprehliadnuteľná a reakcie sú rovnako kontroverzné. Je to proste zase raz buď-alebo. Buď ju budete neznášať a bude vám prevracať žalúdkom, alebo ju budete milovať.

(pôvodne publikované 9. augusta 2019 https://www.parfumanie.cz/)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *