Soul Couture

Táto značka je malou záhadou. Kde sa vzala, tu sa vzala, náhle je tu a je to tak dobre.

Ale zvedavosť mi nedala skúsiť o nej niečo vyštrachať, aj keď to nie je také jednoduché. Zdá sa, že sa rozhodli reprezentovať sa pomerne stroho predovšetkým samotnými vôňami a nie nejakými príbehmi naokolo, čo je síce sympatické, ale blbo sa o tom píše, no…

Takže, čo Detektív Oriešok zistil:

Je to talianska značka (a svojím spôsobom je to na štýle vôní cítiť).

Zdá sa, že pôvodný názov bol Profumi dell’anima, ale keďže je to názov, ktorý používa pre jednu zo svojich kolekcií značka La Via del Profumo, mohlo to byť dôvod pre zmenu názvu. (Alebo naopak, názov zmenili z iných dôvodov a La Via del Profumo ho ako voľný prebral….alebo čokoľvek iné).

Zakladateľmi značky sú Art Director Davide Mattei a parfumér Michele Marin, ktorý je zároveň nosom všetkých vôní.

Vľavo: David Mattei (zdroj obrázku: linkedin.com); Vpravo: Michele Marin (zdroj obrázku: instagram.com)

Tak slovo „Anima“ ako aj „Soul“ odkazujú na dušu, ale podľa všetkého je to skôr myslené ako upriamiť pozornosť na emócie, ktoré parfémy vzbudzujú, než na nejaké duchovné záležitosti.

Vlastne je to jediné, čím  svoje parfémy prezentujú, či už na vlastnej stránke, alebo v rozhovoroch. Odkazujú na inštinkty, spomienky a emócie, ktoré bývajú s parfémami spojené a na ich silný vplyv na naše prežívanie. A to je zrejme aj zdroj a inšpirácia ich tvorby.

A keďže tradične emócie inštinktívne kladieme do srdca, ich symbolom je nádoba v tvare porcelánového srdca, každá ukrývajúca dve vôňe. Predpokladám, že slúžia skôr ako displeje alebo testery, neviem si ich celkom predstaviť na bežné použitie, ale možno niekto zmení môj názor:

Samotné flakóny sú nedbalo elegantné, v jednoduchých hranatých sklenených flakónoch s drevenými vrchnákmi.

Tak sa teda pozrime na moje dojmy, spomienky a konotácie, ktoré vo mne vyvoláva daná kolekcia.

Povedala by som, že ako červená niť (Fil Rouge) sa nimi tiahnu korenia. Veľmi rôzne korenia a rozhodne aj iné kuchynské ingrediencie, ale výsledok nie je kuchynský, ani poväčšine jedlo-gurmánsky, skôr mi to pripadá, akoby tvorca vôní v kuchyni trávil pomerne dosť času a parfémy tvoril z toho, čo ho obklopuje.

Alebo, ak mám ísť ešte do nejakých hlbších spomienok, či obrazov, príde mi to ako dieťa, ktoré, kým mama varí, „varí“ tiež. Liepa sa na rôzne poličky, lašuje v špajzi a skúma. Dotykom, zrakom, chuťou a predovšetkým čuchom. A pritom si skúša v mištičke, či malom hrnci miešať „vlastné“.

Tým nechcem povedať, že tie vône sú poskladané bez ladu a skladu, len, že tam cítim takúto detskú hravosť a skúmavosť bez strachu z experimentovania.

Love Twist

Nakorenená tuberóza. Najprv v nose pošteklia korenia, potom ich na chvíľu zaleje mandarínkový džús. Ale otrasú sa, vysušia a keď príde tuberóza, sú už zase správne šteklivo fit. Spolu vytvárajú až jemne škoricový dojem, spolu s mliečne bielymi santalovými tónmi končia nečakane gurmánsky, ale našťastie nie príliš sladko. Roztomilé, príjemné a husté tak akurát.

Weekend Postmoderno

Nakorenená konvalinka pretentokrát. Najprv čisto závan konvaliniek v tráve, potom spolu s korením a pačuli získa neuveriteľne bylinný nádych, takto by to mohlo voňať u babky bylinkárky, alebo ešte skôr u čarodejnice v horách, ktorá vás premení na medveďa. Alebo niekoho iného premení na medveďa. Alebo tak proste. A ten medveď tiež drb…teda spadne v maliništi do od horského potoka mokrých bylín a celé to má nádych korenistej zelene. Keby som to skúšala len tak letmo, tak poviem že asi palina, ale pri takomto podrobnejšom skúmaní je to nakoniec medveď v konvalinkách. A je to super, úplne rozprávkovo super.

Fil Rouge

Vezmeme dve fľaštičky Pigmentaria, Murmur a Eroticon, pridáme štipku tabaku, pomiešame, hotovo. Táto vôňa sa síce volá červená niť, ale keď zavriem oči, vidím šedohnedú farbu, odtieň, ktorý sa v angličtine volá Taupe, myslím, že v slovenčine nemá doslovný preklad. Začína veľmi jemnými živočíšnymi tónmi s veľmi podobným oudom, ako je v Murmur, postupne sa k nemu pridá kakao, ale nie celkom také suché kakao ako v Eroticone, postupne trochu pudingovatie, až skončí ako prášok Zlatý klas na dukátové buchtičky. Ale teda bez buchtičiek. Tu je korenenie podstatne jemnejšie ako v ostatných vôňach, skôr sa tentokrát lašovalo v iných kuchynských poličkách.

Gender Ginger

Hneď na začiatku bezkonkurenčný a nekompromisný čerstvý, práve pokrájaný zázvorový koreň, tak čerstvý, že z neho pri krájaní steká šťava. Citrusy v pozadí sa snažia, ale márne. Neskôr trochu sladne, a cez krátke Gari intermezzo sa posunie do jemne korenisto-drevito-pižmovej fázy, ktorá aj keď je vyznením iná, nesladká a negurmánska, má dosť spoločného s drydownom Love Twist.

Morphosis

Malé espresso prosím, bez mlieka, bez cukru a s pohárom studenej vody.

A budem sa pritom pozerať na more.

A ešte broskyňu, servírujete broskyňu?

Leto  v Taliansku, skvelá káva na mestskej prímorskej promenáde, žiadne opaľováky, koktejly, plážové bary…proste závany morského vánku, broskyňový osmantus,  vôňa vody s ľadom (ako sa dá dosiahnuť vôňa studenej vody?) a jemný kávový nádych. A občas pošteklí ten všadeprítomný korenistý tón, tu je mierne zadymený a mohli by sme ho prehlásiť za trochu výfukového plynu zo  skútru.

Votum

Tak tu sa lašovalo vo vrchných policiach medzi plechovkami čaju. A do rúk padla plechovka silného ruského čaju, možno bola jednoducho najparádnejšia. Alebo ju bolo najsilnejšie cítiť. To sa musí vyskúšať. Už som skúšala rôzne čajové vône a väčšinou pôsobia vyslovene pokojne a upokojujúco. Táto je iná. Je to ten silný čierny korenistý čaj, mohutne podporený temne zelenými tónmi dubového machu a doplnený kadidlom. Žiadny čajový dýchanek. Toto je čaj sibírskej karavány, alebo čínskych lesných lupičov ako vystihnutých z kníh Van Gulika.

(pôvodne uverejnené 15. septembra 2020 na www.leparfumlechic.sk )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *